Porady

Higiena miejsc intymnych, jak należy o nią dbać?

Higiena miejsc intymnych jest niezwykle istotna i nie powinno się tego tematu lekceważyć. Trzeba jednak pamiętać o tym, że higiena miejsc intymnych znacznie różni się od higieny innych miejsc na ciele, między innym częstotliwością mycia, czy płynami, jakich powinno się do tego używać. Kiedy ktoś nie wie jak dbać o higienę miejsc intymnych, może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak świąd, pieczenie, infekcje, czy przykry zapach.

Higiena pochwy i kilka zasad, by zawsze czuć się świeżo

Higiena miejsc intymnych u kobiet jest dość specyficzna i należy pamiętać o kilku zasadach, które pomogą Ci zadbać o pochwę. Po pierwsze i najważniejsze, odczyn pH pochwy jest kwaśny i mieści się w przedziale 3,6-4,5. Bardzo ważne jest, by utrzymywać kwaśne pH tego miejsca, ponieważ to właśnie ono chroni pochwę przed infekcjami i drobnoustrojami. By tak było, należy myć ją płynami do tego przeznaczonymi. Płyny do higieny miejsc intymnych u kobiet mają odpowiednie pH, które nie zaburza flory bakteryjnej i pozwala na zachowanie zdrowia miejsc intymnych. Nie poleca się używania mydła do mycia pochwy, ponieważ jego pH nie jest dobre dla tego miejsca i może znacznie zaburzyć florę bakteryjną.

Ponadto, bardzo ważne jest, by pamiętać, że pochwy nie należy myć „w środku”. Myjemy tylko wzgórek łonowy, pachwiny, wargi sromowe mniejsze i większe, okolice łechtaczki, pośladki i okolice między nimi. Aby zachowana została odpowiednia higiena pochwy, warto zaopatrzyć się w płyny myjące, które znajdziesz na stronie szpilkiwsypialni.pl. Pochwy nie należy również myć za często, ponieważ to również może zaburzyć jej florę bakteryjną. Ginekolodzy zalecają mycie się 1-2 razy dziennie, czasem 3, jeżeli zajdzie taka potrzeba i nieco, ale niewiele częściej podczas miesiączki.

Kolejną niezwykle ważną kwestią jest to, by miejsca intymne mogły oddychać. Wbrew funkcjonującego od lat stereotypu, nie powinno używać się wkładek higienicznych, ponieważ utrudnia to oddychanie pochwie, co może prowadzić do zwiększenia produkcji śluzu, co tylko eskaluje problem, który wkładkami próbuje się eliminować. Ponadto, przewiewna, oddychająca bielizna również jest niesamowicie istotna, by pochwa funkcjonowała dobrze.

Higiena intymna u mężczyzn – kilka prostych kroków do zachowania świeżości

Higiena miejsc intymnych u mężczyzn jest niesamowicie istotna. Zaniedbanie jej może prowadzić nie tylko do przykrego zapachu, ale również powodować nieprzyjemne infekcje zarówno u mężczyzny, jak i u kobiety, z którą się współżyje. By dobrze zadbać o swoje miejsca intymne, należy stosować kilka niezwykle prostych kroków. Okolice narządów płciowych u mężczyzn mają dość grubą skórę i są porośnięte włosami, a co za tym idzie, jest tam sporo gruczołów łojowych. Te strefy pocą się niezwykle szybko, co zaniedbane, może powodować bardzo brzydki zapach i infekcje. Najważniejsze w myciu miejsc genitaliów u mężczyzn jest robienie tego odpowiednim, delikatnym płynem. Tego typu środki bez problemu znajdziesz na stronie internetowej szpilkiwsypialni.pl. Należy pamiętać, że myjąc miejsca intymne, trzeba skupić się na pośladkach, miejscu między nimi, wzgórku łonowym, pachwinach, jądrach, skórze na prąciu, skórze pod napletkiem i rowku na żołędzi.

Te dwa ostatnie miejsca są najważniejsze, ponieważ właśnie tam zbiera tak zwana mastka, czyli wydzielina składająca się z moczu, łoju, bakterii i złuszczającego się naskórka. Nadmiar mastki powoduje bardzo przykry zapach oraz zapalenie cewki moczowej, co jest niesamowicie nieprzyjemne i należy je leczyć antybiotykami. Higieny miejsc intymnych u mężczyzn nie wolno lekceważyć dla dobra siebie i swoich partnerów seksualnych. Najważniejszy w kwestii higieny miejsc intymnych u mężczyzn jest odpowiedni płyn myjący, który, jak już wspomnieliśmy, możesz kupić na stronie internetowej szpilkiwsypialni.pl.

Opryszczka, czyli wstydliwa sprawa, o której należy głośno mówić

Opryszczka miejsc intymnych to niestety nadal bardzo wstydliwy temat, który jest wręcz tabu i trudno rozmawia się o nim nawet z lekarzem. Nie powinno jednak tak być, ponieważ jest to dolegliwość jak każda inna i należy ją leczyć, oraz stosować kroki prewencyjne, które nas przed nią uchronią. Opryszczka jest chorobą przenoszoną drogą płciową, dlatego niezwykle ważne jest, by zarówno kobiety, jak i mężczyźni dbali o to, by się przed nią zabezpieczyć. Najważniejsze jest oczywiście używanie prezerwatywy, jeżeli nie mamy stałego partnera. Jednak na stałym partnerze ochrona się nie kończy. Przed rozpoczęciem współżycia należy upewnić się, że druga osoba nie ma opryszczki. Tutaj oczywiście ważna jest szczera rozmowa, ale warto również wspólnie wykonać badania, by mieć sto procent poczucia bezpieczeństwa i pewności. Opryszczka przenosi się poprzez seks waginalny, oralny oraz analny, dlatego również podczas tych dwóch ostatnich stosunków należy używać prezerwatywy. Podczas „fellatio” należy wtedy używać chusteczek lateksowych. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie ich kupić, wystarczy przeciąć prezerwatywę na czubku i wzdłuż i położyć ją na pochwie. Prezerwatywy wielu firm, np. Durex czy Wingman, w różnych rozmiarach i wariantach smakowych znajdziesz w sklepie internetowym szpilkiwsypialni.pl.

Kolejną niezwykle istotną rzeczą, gdy zabezpieczenie jednak zawiedzie, jest udanie się do lekarza, leczenie i poinformowanie swojego partnera lub partnerów seksualnych. Rozwój opryszczki można rozpoznać po swędzeniu, bardzo dotkliwym bólu w okolicy penisa/waginy, ud i pośladków. Występują również owrzodzenia skóry. Na opryszczkę stosuje się zarówno leki zewnętrzne, jak i doustne.

Należy pamiętać, że choć opryszczka miejsc intymnych to temat wstydliwy, to warto go poruszać, nie bać się pójść do lekarza i szczerze rozmawiać o tym ze swoim partnerem lub partnerką.

Jak radzić sobie z uciążliwym swędzeniem w miejscach intymnych?

Swędzenie miejsc intymnych oczywiście nie jest przyjemne i raczej nikt nie chce przez to przechodzić. Jest kilka powodów, dla których w okolicach bikini pojawia się swędzenie i kilka prostych sposobów na to, jak sobie z tym radzić:

  • Jednym z głównych przyczyn swędzenia miejsc intymnych jest podrażnienie lub reakcja alergiczna. By do tego nie dopuścić, należy stosować odpowiednie płyny do higieny intymnej, nie myć tych miejsc zbyt często (1-2 razy dziennie wystarczy) i zwracać uwagę na składy płynów do mycia, by nie natrafić na coś, co nas uczula. Reakcję alergiczną powodować mogą również prezerwatywy, kremy, detergenty, którymi robimy pranie i wkładki higieniczne.
  • Kolejnym powodem swędzenia miejsc intymnych może być cukrzyca. Tutaj niestety jedyną radą jest wybranie się do lekarza. Egzema i łuszczyca to kolejne choroby, które mogą powodować swędzenie miejsc intymnych.
  • Infekcje to kolejna przyczyna swędzenia miejsc intymnych. By zapobiec im, należy dbać o swoją higienę w odpowiedni sposób, a gdy infekcja już się rozwinie, udać się do lekarza, by pomógł nam z leczeniem.
  • Drożdżaki naturalnie występują w pochwie, jednak jeżeli ich liczba przekracza normę, również może to powodować swędzenie miejsc intymnych.
  • Jeżeli przez jakiś czas przyjmowane były antybiotyki, również może pojawić się swędzenie, spowodowane zaburzeniem flory bakteryjnej miejsc intymnych.
  • Oczywiście choroby przenoszone drogą płciową, takie jak rzeżączka, chlamydia, opryszczka, czy rzęsistkowica również powodują świąd miejsc intymnych i ten objaw powinien być szczególnie alarmujący w przypadku, gdy uprawialiśmy seks bez mechanicznego zabezpieczenia z nowym partnerem seksualnym.
  • Co ciekawe, stres również może powodować swędzenia miejsc intymnych.
  • Nie zapominajmy również o jednym z najczęstszych powodów świądu w miejscach intymnych, jakim są podrażnienia po depilacji. By im zapobiec, należy prawidłowo się golić. Zawsze ostrą maszynką, z pomocą pianki i co ważne, z włosem, a dopiero potem pod włos. Warto również po goleniu użyć kremu nawilżającego, a gdy już się wchłonie, omieść skórę pudrem dla dzieci, który zapobiega ocieraniu.

Na koniec, w ramach podsumowania, odpowiedzią na pytanie, jak dbać o higienę miejsc intymnych, jest przede wszystkim dbanie o swoje zdrowie, zwracanie uwagi na używane kosmetyki i regularne odwiedzanie lekarza.